Místní zajímavosti a tipy na výlet
Beskydy, Valašsko, Pustevny

Penzion Alpina - Trojanovice

Nejznámější turistická místa v Beskydech jsou v přímém dosahu.


Pustevny a Radhošť 620 - 1098 m n.m

Pustevny nabízí kvalitní lyžování. Foto sjezdovky u lanovky.Výborné místo pro lyžaře, turistiku, cykloturistiku. Pustevny jsou nejznámějším lyžařským areálem v Beskydech. Z frenštátské strany Vás na Pustevny pohodlně vyveze dvousedačková lanovka, která je od penzionu Alpina vzdálena 1 km (délka 1637m, převýšení 400m). Zde je k dispozici 11 udržovaných vleků, včetně dětských (přepravní kapacita vleků je 5000 os/hod) a několik běžkařských tras, které jsou znalci považovány za zimní lahůdku. Navíc nadmořská výška 1098 m.n.m. a severní svah zaručuje ideální sněhové podmínky. Více o lyžování zde.


Pustevny : Historické stavby Maměnka a LibušínV letním období můžete využít řady cyklotras, které Beskydy nabízejí. Lanovka vyváží na Pustevny i horská kola. Na Pustevnách můžete shlédnout historické stavby Maměnka a Libušín, které byly postaveny podle architekta Dušana Jurkoviče v r. 1894 a pseudokrasovou jeskyni Cyrilka. Odtud můžete pokračovat po hřebenu na posvátnou horu Radhošť 1.129 m.n.m. Cestou si můžete prohlédnout sochu pohanského boha Radegasta. Na vrcholu Radhoště se nachází sousoší Cyrila a Metoděje, kaple z r. 1898, TV vysílač a horská chata. Z Pusteven můžete také vyrazit na známé hory jako Čertův Mlýn (1.207 m.n.m.), Kněhyni (1.257 m.n.m.), zajímavou horu Smrk (1.276 m.n.m.), nejvyšší Lysou Horu (1.323 m.n.m.) a další.
Více fotek Pusteven zde.


Lysá hora 1.323 m n.m.

Lysá hora - BeskydyLysá hora měří 1323 metrů a je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Dá se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Mohutný masív Lysé hory oddělují údolí řek Ostravice, Řečice a Mohelnice. Vrchol Lysé hory se rozděluje do čtyř rozsoch, přičemž nejznámější je severozápadní Lukšinec a severní Malchor. Nedaleko Lukšince se nacházejí Ondrášovy díry - podzemní pseudokrásové prostory. Když sejdete z Lysé přes Malchor, můžete navštívit skautský památník na Ivančeně. Zajímavé jsou však i spodní partie Lysé hory. V jižní oblasti se nachází chráněná přírodní rezervace MAZÁK se skalními útvary. Na vrcholu je meteorologická stanice a telekomunikační věž. Občerstvení zajišťuje restaurace. Z Lysé hory je za pěkného počasí nádherný výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a někdy dokonce až Západní Tatry - Roháče. Více informací na neoficiálních stránkách přátel Lysé hory.


Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod RadhoštěmMěsto leží uprostřed malebné krajiny moravskoslezských Beskyd, mezi soutokem Lubiny a Lomné. V současné době je město významným střediskem sportu a turistiky. Ve Frenštátě mají tradici zejména zimní sporty, skoky na lyžích a lyžování. Nedaleko města se nachází nejznámější a největší turistické a lyžařské centrum Pustevny (1098 m.n.m.). Okolí města nabízí mnoho příležitostí také pro pěší turistiku a jízdu na horských kolech. K dispozici je také krytý bazén, tenisové kurty a závodní okruh pro motokáry. Ve Frenštátě žije automobilový jezdec Karel Loprais, který se s vozem Tatra účastní mezinárodních rallye kamionů.


Skokanský můstek - Frenštát pod Radhošťěm. Nahoru Vás může vyvézt lanovka.Skokanský můstek - Frenštát pod Radhoštěm

Můstek K90 byl otevřen v roce 1973. Tehdy to byl největší skokanský můstek s umělou hmotou na světě. Trénovali a vyrostli na něm úspěšní reprezentanti ČR: Jiří Raška, Jiří Parma, František Jež, Jaroslav Sakala, Lubomír Dluhoš, Jakub Janda, Jakub Sucháček a další. Při návštěvě můžete shlédnout trénující skokany. Pokud se chcete vžít do jejich role, můžete se nechat vyvézt lanovkou do horní stanice skokanského můstku. Také se plánuje jeho oprava, což by mohlo vést ke znovuobnovení závodu letního světového poháru a přivítat tak nejlepší světové skokany.


Velký Javorník

Velký Javorník - BeskydyHora se nachází v nadmořské výšce 918 m n.m. Z vrcholu jsou překrásné výhledy na panorama Beskyd. K turistickému výšlapu na vrchol  se nabízí hned několik zajímavých turistických tras. Na vrcholu se nachází chata s občerstvením a startovací dráha pro Paragliding. Krásné jsou zde východy slunce. Více informací, fotky, pohlednice, výhledy, provoz chaty najdete na http://vjavornik.jinak.cz/


Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod RadhoštěmRožnov se nachází v srdci Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů v nadmořské výšce 340 m.n.m. Město bylo až do počátku 19.stol celé dřevěné. Ve městě je k vidění mnoho zajímavých kulturních a historických památek např. Barokní farní kostel je z r. 1745. Pro všechny sportovně založené osoby je ve městě k dispozici bowling, sguash, krytý bazén, koupaliště, sauna, fitcentrum atd.


Valašské muzeum - Rožnov pod Radhoštěm

Valašské muzeum - Rožnov pod RahošťěmChloubou města je nejstarší a zároveň nejrozsáhlejší muzeum svého druhu ve střední Evropě, založené v roce 1925. Národní a kulturní památka. Ukázka toho, jak se kdysi žilo na Valašsku. Svérázná lidová architektura, původní dřevěné stavby, zachovaná je celá Valašská vesnice. Nechybí ani ukázka ze života původních obyvatel, včetně zvířat. Během roku se zde pořádá spousta netradičních akcí. Muzeum se dělí na tři části: Dřevěné Městečko, Mlýnská Dolina a Valašská dědina. Během roku se zde konají zajímavé akce. Jmenujme např. rybářský den, kovářská setkání, stloukání másla, den řemesel, probíhají různé lidové obyčeje, folklorní slavnosti, výstavy apod.. Návštěva tohoto muzea rozhodně stojí za to. Více informací o muzeu včetně probíhajících akcí najdete na: www.vmp.cz.


další tipy na výlet  >>


Dále doporučujeme:
ubytování v beskydech